Molekularna diagnostyka infekcji

Jakie są zalety molekularnej diagnostyki infekcji?

Klasyczna diagnostyka infekcji mikrobiologicznych oparta jest na hodowli mikroorganizmów z krwi lub innych płynów ustrojowych. Metoda ta posiada jednak wady takie jak: długi czas oczekiwania na wyniki czy niska czułość i specyficzność badania. Trudności te widoczne są zwłaszcza gdy mikroorganizm wywołujący infekcję jest trudny w hodowli.

Diagnostyka molekularna proponuje nowe rozwiązania, umożliwiające szybkie i trafne zidentyfikowanie czynnika chorobotwórczego oraz ułatwiające podejmowanie decyzji terapeutycznych. Diagnostyka infekcji za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) jest niezwykle skuteczna. Metoda ta polega na wykrywaniu określonego materiału genetycznego w próbce materiału pobranego od pacjenta, bez konieczności długotrwałej hodowli. Szukanym kodem genetycznym może być fragment DNA lub RNA wirusa czy bakterii.

virus-infected-cells-213708_1280kolor

Cechy diagnostyki molekularnej to między innymi:

Wysoka czułość:

  • Badanie metodami PCR pozwala na wykrycie pojedynczych elementów wirusa lub bakterii najwcześniej ze wszystkich znanych metod diagnostycznych. Do uzyskania wyniku wystarcza bardzo mała ilość materiału.

Wysoka swoistość:

  • Wynik badania jest w praktycznie w 100% jednoznaczny. W przeciwieństwie do metod klasycznych i immunologicznych ryzyko fałszywie ujemnych i fałszywie dodatnich wyników jest minimalne.
  • Możliwe jest wykrycie nie tylko obecności patogenu ale również jego genotypu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach gdy różne typy tego samego wirusa powodują różne jednostki chorobowe lub inne nasilenie objawów.